[TOP]

The Northern Saluki Club

Championship Show Results

[CONTENT]

Championship Show Results

April 21st 2013

Full results of NSC Championship Show are listed below plus photo's of  Best of Breed, Challenge Certificate and Reserve Challenge Certificate winners, Best Puppy and Veteran and 1st placings in each class scheduled.

 

Judge: Mr Keith Thornton

image: April 21st 2013

Best in Show

Dog CC winner:

Ham, Bockman-Chato & Elliot-Ross

Ch Baghdad Karim (imp) Sh.Cm

image: Best in Show

Reserve Best in Show

Bitch CC

 Mrs Garratt, Miss Oakey & Mrs Smith 

Ch Caryna Meilishia Sh.CM

image: Reserve Best in Show

Best Puppy in Show

1. Mr Mansell & Mrs Dudell 

Jasmine of Canerikie (Imp)

image: Best Puppy in Show

Best Veteran in Show

Mrs Smith

 Ch Caryna Zenith

image: Best Veteran in Show

CC Winners

Dog CC

Ham, Bockman-Chato & Elliot-Ross

Ch Baghdad Karim (imp) Sh.Cm

image: CC Winners

Dog Reserve CC

Mr & Mrs Glaister, Mrs Parker 

Ch Classicus Cassander JW Sh.CM

 

 

Bitch CC

 Mrs Garratt, Miss Oakey & Mrs Smith 

Ch Caryna Meilishia Sh.CM

image: CC Winners

Bitch Reserve CC

Steer, Mr & Mrs Fitzgerald 

Glenoak Kira Of Fernlark

image: CC Winners

Dog Classes

Class 1 Minor Puppy Dog (1)

1. Mr & Mrs Buckley Hisilome's Kareef



image: Dog Classes

 

Class 2 Puppy Dog (6,1a)

1. Ms Steer Ali'fu'ad Of Fernlark (Imp)

2. Mrs Edge Fernlark Elswavo

3.Miss Barrett Khalil's Bashaar Bisr (Imp)

 

image: Dog Classes

 

Class 3 Junior Dog (7,2a)

1. Ms Steer Ali'fu'ad Of Fernlark (Imp)

2. Mrs Edge Fernlark Elswavo

3. Ms Graham Faaris Ya'soub Al Djiibaajah

 

 

image: Dog Classes

 

Class 4 Yearling Dog (3)

1. Mrs Nicholas Yalameh Lala Ambra Shah (Imp)

2. Mrs EdgeBalaji Bakbir

3. Mrs Ingram Asil El Saghir

 

image: Dog Classes

 

Class 5 Novice Dog (3,1a)

1. Mrs Edge Fernlark Rum 'n' Black at Dawnchase

2. Miss Hodge Khalfani Taysir

 

image: Dog Classes

 

Class 6 Graduate Dog (3,1a)

1. Mrs Downey Moolabeanie Diamond Flash

2. Mrs Edge Fernlark Rum 'n' Black at Dawnchase


image: Dog Classes

 

Class 7 Post Graduate Dog (5)

1. Mr & Mrs Buckley  Alcaliphs Djansa

2. Ms Harrison   Charrioak Sagittarius

3. Mr & Mrs Owen, Mr & Mrs Stanmore Sivendra Tahmas Altaya

 

image: Dog Classes

 

Class 8 Mid-Limit Dog (3)

1. Mrs Lauchlan Safaniyah Phalcor

2. Ms Barrett, Mrs Winrow & Mrs Parker   Khalils Usaym (Imp)

3. Mrs Evans Knightellington Coman

 

image: Dog Classes

Class 9 Limit Dog (7)

1. Mrs Smith, Mrs Garratt Safaniyah Fast N Furious Chasing Caryna

2. Ms Goss Classicus Czardas

3. Mrs & Miss De Souza, Mrs Woodgate  Sufeina Al Ain

image: Dog Classes

 

Class 10 Open Dog (11,1a)

1. Ham, Bockman-Chato, Elliot-Rosss ChBaghdad Karim (Imp) Sh.CM

2. Mr & Mrs Glaister, Mrs Parker Ch Classicus Cassander JW Sh.CM

3. Mrs De Souza Sufeina Jebel Ali

image: Dog Classes

 

Class 11 Special Beginners Dog (3)

1. Mr & Mrs Owen Caryna Curetes

2. Mrs Edge Fernlark Rum 'n' Black at Dawnchase

3. Ms Harrison Chrrioak Lesuth

 

image: Dog Classes

 

Class 12 Veteran Dog (5)

1. Mr & Mrs Buckley Ch Mumtaz Sirocco Sh.CM

2. Mrs Evans  Nalexi Halim Shah

3. Mrs Garratt, Mr & Mrs Stuart   Ch Caryna Zazma

image: Dog Classes

Class 13 Special Veteran Dog or Bitch (5)

1. Mrs Smith Ch Caryna Zenith

2.  Mrs Evans  Nalexi Halim Shah

3 Mr Burtenshaw & Mrs Cook Ir Ch Daxlore Daisiemae Sh.CM

image: Dog Classes

 

Bitch Classes

Class 14 Minor Puppy Bitch (4,1)

1. Mrs Fisher Ruweis Taghaada

2. Mrs Edge Dawn Queen

3. Mr & Mrs Shimmin Hislome's Keepsake For Cranstal (Imp)

 

image: Bitch Classes

 

Class 15 Puppy Bitch (6,1)

1. Mr Mansell & Mrs Dudell Jasmine of Canerikie (Imp)

2. Mrs Lauchlan Sirtanome Sabihah Bint Luka

3. Mr Lydon Sirtanome Sefirot

 

image: Bitch Classes

 

Class 16 Junior Bitch (5)

1. Lady Dann, Mrs Allan Jazirat Safiyyah

2. Mrs Bounds Alsahra Arabella

3. Ms Smithson Chisobee Sahraa U Aasifah

 

image: Bitch Classes

 

Class 17 Yearling Bitch (5)

1. Mrs Parker Khalilis Allegra-Classicus (Imp) JW

2. Mrs Bounds Alsahra Lalana

3. Mr & Mrs Crossley Princess of the Desert

 

image: Bitch Classes

Class 18 Novice Bitch (3,1a)

1. Mr & Mrs Parnham Rhumil Khahesh Sahab of Amirah

2. Mr Lydon Sirtanome Sefirot


 

image: Bitch Classes

Class 19 Graduate Bitch (4,1a)

1. Mrs Downey Dugdales Amazon Princess At Moolabeanie

2. Lady Dann Jazirat Ra'Anna

3. Miss Simpson Dacfolke Azurite

 

image: Bitch Classes

Class 20 Post Graduate Bitch (6)

1. Mrs Mclatchie Moolabeanie Daydream Dol

2. Mrs Clarke Sufena Habbi Emira

3. Mr Hartley Kasaque Ozea

 

image: Bitch Classes

Class 21 Mid Limit Bitch (4)

1. Steer, Fitzgerald, Cook & Burtenshaw Kirman Dafina At Fernlark (Imp) JW

2. Mrs Mclatchie Amara's Secret Oasis

3. Mrs Davies Charrioak Nunki

 

image: Bitch Classes

Class 22 Limit Bitch (7)

1. Steer, Mr & Mrs Fitzgerald Glenoak Kira Of Fernlark

2. Mrs Chryssolor Gemini Jeu D'esprit For Anasazi (Imp) Sh.CM

3. Mrs Davies Charrioak Nunki 

 

image: Bitch Classes

Class 23 Open Bitch (7, 1a)

1. Mrs Garratt, Miss Oakey & Mrs Smith   Ch Caryna Meilishia Sh.CM

2. Mrs Parker Classicus Concorrdia JW Sh.CM

3. Ms Smithson Chisobee Serenarian

 

image: Bitch Classes

Class 24 Special Beginners Bitch (4)

1. Mr Lydon Sirtanome Sefirot

2. Mr Burtenshaw & Mrs Cook Daxlore Daania At Daandazi Sh.CM

3. Mrs Edge  Badi Biadiah

 

image: Bitch Classes

Class 25 Veteran Bitch (5)

1. Mrs Garratt & Miss Oakey Ch Caryna Calisto

2. Ms Taylor Chisobee Gwerthfawr Awel At Sirtanome

3. Lady Dann, Mr & Mrs Allan Cottonore Santa Ana of Jazirat

 

image: Bitch Classes

Class 26 Progeny (1)

1. Mrs Garratt & Miss Oakey Ch Caryna Nashira

2. Ms Taylor Chisobee Gwerthfawr Awel At Sirtanome

image: Bitch Classes

Class 27 Brace (5)

1. Mrs Chryssolor's Brace

2. Mrs Ayrton & Mr Forte's Brace

3. Ms Harrison's Brace

 

image: Bitch Classes

Class 28 Best Smooth (Dog or Bitch) (3)

1.  Mrs Bounds Alsahra Lalana

2. Mrs Fisher Ruweis Isad

3. Mr Carter Hanaa Har Kala Racki of Clearwing (Imp)

image: Bitch Classes

Back to Top